tamircime hoşgeldiniz

kamera şemaları, arıza notları, uydu cihazları, video, vcd, dvd, ikinci el ilanları


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Arıza Tespiti Ve Flash Kurtarma Yöntemleri

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Arıza Tespiti Ve Flash Kurtarma Yöntemleri Bir Cuma Ocak 16, 2009 2:00 am

Admin


Admin
DİGİTAL cihazlarda arızanın tespiti.


Digital cihazlarda arızanın tespiti için ilk önce içindeki parçaların görevini bilmek gerekir.
FLAŞIN GÖREVİ flaş cihazın yazılımını depolar kanal bilgilerini saklar cihazın kalkışını sağlar çalışma gerilimi 3.3 voltla çalışır.
İŞLEMCİNİN GÖREVİ işlemci cihazın beyinidir flaş eprom ve ramdan aldığı bilgileri sürer çalışma gerilimi 2.5-3.3 volt'tur.
27 MHZ KRISTAL işlemciyi devamlı tetiklemeye yarar
EEPROM epromun görevi kanal bilgilerini ve kullanıcının yüklediği bilgileri saklar
*REM* remin görevi mpeg sinyallerinden resim şekillendirmek için kullanılan parçadır işlemciden aldığı verileri derleyip tekrar işlemciye geri gönderir.
TUNER tünerin görevi uydudan yayınları alır ayağındaki voltajlar 18-14-30-5-3.3 volt'tur.
cihazın içindeki parçaları kısaca tanıdıktan sonra çalışmayan bir cihazın arızasının tespiti için ilk önce besleme voltajlarını takip etmeliyiz besleme voltajları sağlamsa 27mhz krıstali kontrol etmeliyiz krıstal sağlam ise flaş kontrol edilmelidir cihazı kapayıp açıldığında 11-12-26 ve 28. ayaklardan çıkması gereken sinyaller kontrol edilmelidir bunlarda sağlam ise remin besleme voltajı ölçülmeli ve işlemciden çıkan 108mhz frekans kontrol edilmelidir, cihazın açılmasını sağlayan remin 38. bacağa gelen clok yani 108mhz sinyali işlemciden almak zorundadır cihazların çalışma sistemi bundan ibaretdir

Bazı Receiverlerin Flash Kurtarma Yöntemleri


Botechin Üretiği Redline Botech 9500 ve 8500 serisi
Cihaza yazılım attınız ve önled yok cihaz açılmıyor hemen telaşlanmayın cihazınızı fişten çekin loasderi açın org yazılımı alın ve loaderde start deyip cihazı fişe takın eliniz stb tuşunda olsun cihaz yine yüklemeye başlayacak ve sonuç olarak cihazınızın flaşını kurtarmış olacaksınız.

Kaon boardlı cihaz flaşh kurtarma yazılımları
Cihaza yazlım atınız cihaz tek noktada kaldı ve yazılım almıyor bunun için Goldmaster�in kendi org programları atmak için loaderi var ve bununla normal modda yükleme yaptığınız taktirde cihazınızın flaşı çalışacaktır öteki kup 230 ve 228 ile denemelerimde sonuç alınamamıştır.

Yumatu 8000 ve 5000 serisi flaşh kurtarma yöntemleri
Cihaz çöktü ve ---- veya t gibi işaretler oldu cihazı fişten çekin loaderi çalıştırın f4 konumunda orjinal yazılımı alın ve cihazı fişe takıp elinizi stb tuşunda basılı tutun cihaz uuuu olduktan sonra yükleme başlayacaktır.

Next 5000 ön led kırmızı ve yumatu 7500 fta ön led kırmızı
Cihaz genelde hiç çalışmaz bunun flaşı çökünce cihazı fişten çekin loaderi açın programı alın cihazı fişe takıp stanby ile menu tuşuna elinizi basılı tutun menüye kumandadan basıyosunuz cihaz yüklemeye başlıyor.

Kullanıcı profilini gör http://tamircim.yetkinforum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz